Obeležavanje svinja 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: Visoka Poljoprivredna škola

Obeležavanje svinja predstavlja osnovnu zootehničku meru od čijeg sprovođenja zavisi uspeh svih ostalih. Suština obeležavanja je u stavljanju određenih znakova-simbola ili brojeva na najpogodniji deo tela životinje u cilju njihovog raspoznavanja.
Obeležavanju se mora posvetiti posebna pažnja u smislu kvalitetnog i blagovremenog izvođenja, jer bez njega nije moguće pratiti telesni razvoj, kontrolisati proizvodnju, sprovoditi mere selekcije i ostalo.
U svinjarstvu se primenjuju sledeći načini obeležavanja svinja: tetoviranje, stavljanje ušnih markica i elektronsko označavanje (transponderi i mikročipovi).
Prema pravilniku o obeležavanju domaćih životinja i o evidenciji domaćih životinja, svinje se obeležavaju tetoviranjem.
Ovim pravilnikom je, za sada, regulisan način obeležavanja svinja, ali se prema potrebi može koristiti obeležavanje selekcijskim ušnim markicama.
Prasad poreklom od priplodnih i kvalitetnih priplodnih grla (roditelja) obeležava se što pre po rođenju u desno uvo i to matičnim brojem majke i rednim brojem praseta u njenom leglu.
U matične listove upisuju se tetovir i CS broj grla. Pravilnikom o uslovima koje moraju ispunjavati priplodne domaće životinje i kvalitetne priplodne domaće životinje za uvođenje u priplod definisani su pojedini pojmovi šta se podrazumeva pod "priplodnom stokom" i "kvalitetnom priplodnom stokom".
Bez obzira što se prasad može obeležiti do 20. dana uzrasta, bolje je da se to uradi što pre posle rođenja (prvi ili drugi dan) radi tačne identifikacije jer se može desiti mešanje sa prasadi iz drugih legala.
Prasad ostalih svinja ili grla pri ispitivanju proizvodnih osobina može se obeležiti rednim brojem registra prasadi odnosno brojem legla i šifrom genotipa praseta (npr. "redni broj registra"/"šifra genotipa grla"), itd.
Obeležavanje jednog grla u toku života sa dva različita broja, zahteva evidentiranje i praćenje oba broja i otežava automatsku obradu podataka u smislu formiranja porekla.
Zbog toga stručnjaci daju prednost jedinstvenom rastućem broju koji dobije prase. Međutim, u Srbiji primenjuju se oba načina određivanja broja za obeležavanje svinja. Problemi koji sada postoje pri obeležavanju i identifikaciji svinja verovatno će biće rešeni uvođenjem jedinstvenog načina označavanja svih grla.
Ustvari, obeležavanje mora biti u skladu sa vođenjem matičnih knjiga.
Promene moraju biti jasno definisane i u slučajevima preobeležavanja, kako je to uređeno u govedarstvu na međunarodnom nivou.
2.Evidencija proizvodnih pokazatelja
2.1. Matična evidencija
Evidentiranje podataka na farmi obavlja se upisivanjem u različite obrasce ili unošenjem podataka u računare. Korišćenje kompjutera za praćenje proizvodnih pokazatelja zahteva izradu programa. Dobro je da kompjuteri na farmama budu vezani za centralni sistem ili centralnu bazu podataka koju vodi ovlašćena ustanova. Podaci (u formi popunjenih obrazaca ili na disketi) se moraju slati u određenim vremenskim intervalima glavnoj odgajivačkoj organizaciji ukoliko farme nisu povezane sa njim
Tabela 1. Minimalan broj podataka po kategoriji i parametru
c) poželjno je da se prikažu odvojeno po leglima (prva, druga, treća i ostala)

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!